Nevíte kam v létě na dovolenou? Vyrazte za dobrodružstvím do Indonésie!

13.04.2018

Indonésie je ideální destinací jak pro pokročilé, tak i začínající cestovatele, co se chtějí vydat za pořádným dobrodružstvím. Azurové moře, okouzlující příroda, ideální podmínky pro surfování a spousta možností k hikování - na své si tu přijde opravdu každý! Přečtěte si náš článek s typy a radami, kam se v Indonésii podívat, co nesmíte vynechat a co vše je potřeba si sbalit s sebou. 


Na začátek pár faktů o Indonésii

Indonésie je rozsáhle souostroví celkem 17 tisíc ostrovů ležících na předělu Indického a Tichého oceánu. Mezi největší turisticky navštěvované ostrovy patří Java (sídlo hlavního města - Jakarta), Sumatra, Bali, dále Gili islands, Lombok, Komodo či Flores. Indonésie je čtvrtou nejlidnatější zemí světa s obyvateli různých šesti náboženství - islám, protestantismus, římský katolicismus, hinduismus, buddhismus a konfucianismus. Oficiálním jazykem je indonéština neboli Bahasa, která je vyučována v místních školách, ale v různých částech země se potkáte s několika stovkami různých dialektů. V turistických oblastech se domluvíte anglicky, naučíte-li se ale pár základních slovíček Bahasou, Indonésané to náležitě ocení a na trzích, kde nejsou fixní ceny budou přívětivější ve smlouvání. 

Bali

Bali je surfařským rájem, ale najdou se tu i ti, co si chtějí užít krásného moře, kulturu a pravou indonéskou atmosféru. Vydáváte-li se na Bali primárně za surfováním, nejlepší surfařské spoty naleznete na jižním cípu ostrova. Mezi surfaři nejvyhledávanější pláže patří Padang Padang, Uluwatu, Dreamland, Impossibles, Balangan nebo Legian beach. Jste-li začátečníci či chcete-li si zkusit surfování poprvé ideální podmínky jsou v Kutě na pláži Kuta Beach, kde je možné zapůjčení surfařského vybavení téměř na každém rohu.

Avšak Bali není jen o surfingu, na své si tu přijdou i milovníci kultury, architektury či kaváren s pravou balijskou atmosférou. Bali je místem několika starověkých chrámů, těmi nejmalebnějšími, které byste určitě během vašeho pobytu v Indonésii měli navštívit jsou mystický chrám Pura Ulun Danu Beratan, poté Uluwatu ležící na pobřeží nebo vysoko v horách posazený chrám Lempuyang. Při návštěvě jakéhokoliv z chrámu nezapomeňte na tradiční indonéský oděv Sarung - velký šátek, který vám zakryje ramena a nohy alespoň po kolena. Chrámy jsou pro Indonésany místem klidu a náboženství má pro ně v životě velmi velkou hodnotu, mějte prosím proto na paměti úctu a dodržujte toto pravidlo. Sarung si nemusíte kupovat, je možné si ho vypůjčit v každém z chrámů. Krom chrámů a surfování stojí rozhodně za viděnou na Bali město Ubud nacházející se ve středu ostrova pod sopkou Mount Agung. Ubud je centrum duchovního a kulturního dění Bali a kromě skvělých restaurací a míst k relaxaci je kouzelným svými terasovitými rýžovými políčky nebo proslulými hodinami jógy.

Gili Islands

Gili islands by si měli zasloužit návštěvu každého, kdo se vydá na putování Indonésií. Jedná se o tři malé ostrůvky ležící severozápadně od ostrova Lombok (Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air) o celkohé rozloze asi tak jako Staré město Prahy, přičemž největší z nich - Gili T obejdete za 30 minut na kole. Kolo a koňské spřežení je tu jediný dopravní prostředek, který na ostrovech potkáte, motocykly jsou tu totiž zakázány. Z Bali konkrétně z Padangbai se na všechny ostrovy dá dostat fastboatem za necelé 2 hodiny. Pokud se rozhodnete vyjet na Gili, vyhraďte si na ostrůvky alespoň tři dny, jelikož každý z ostrůvků je výrazně odlišný a možností, co zde dělat je opravdu nespočet. Jste-li na Gili Air, ráno se můžete probouzet s výhledem na vycházející slunce za sopkou Gunung Rinjani na Lomboku. Naopak z Gili T večer můžete obdivovat západ slunce za horou Batur Agung na Bali.


Ostrovy jsou vyhlášené pro čiré azurové moře, které přímo vyzývá k potápění. Na Gili se to hemží jednou potápěčskou školou za druhou. Avšak pokud si na přístrojové potápění netroufnete, nevěšte hlavu, na Gili nabízejí i širokou nabídku celodenních šnorchlovacích výletů. Pokud se tedy rozhodnete jen pro šnorchlování, o nic nepřijdete, Gili jsou totiž vyhlášenou oblastí pro pozorování želv, takže s trochou štěstí nějakého toho želváka určitě uvidíte. ;)

Krom potápění, se můžete vydat na prozkoumávání vnitrozemí jednotlivých ostrůvků, například na Gili T, když podniknete večerní procházku a vyšlápnete si to, až na nejvyšší bod ostrova, můžete pozorovat nádherný západ slunce s výhledem na všechny ostrůvky, jak na dlani. Dále na Gili je bohaté sportovní vyžití. Můžete si zapůjčit kola, mořské kajaky, veškeré potápěčské vybavení, ale i tak zkusit třeba jógu na paddleboardech!

U Gili ostrovů určitě také stojí za zmínku noční život. Vydáte-li se sem s partou kamarádů, rozhodně nebude litovat, konkrétně na Gili T to v barech na plážích žije až do rána. Pokud si chcete spíše užít romantiku se svým partnerem, ubytujte se na druhé klidnější straně ostrova. ;)

Indonésie je i pro milovníky hor! Ostrovy Java, Lombok, Komodo islands a Flores nabízejí nespočet možností pro hikování.

Tak a teď něco pro ty, co vyhledávají spíše aktivnější typ dovolené a třeba raději preferují strávit léto někde v horách. Z mé vlastní zkušenosti, jako milovnici hor, pokud toužíte po hikování a zdolávání vrcholů můžu Indonésii jen doporučit. Spousta lidí si představí pod Indonésií jen Bali a povalování na pláži, ale zdání klame! Indonésie je zemí velkého počtu sopek, které přímo lákají k jejich zdolání. A na vrchol to nejsou žádné lehké procházky, většinou se jedná o vícedenní výstupy a některé ze sopek dosahují výšky až ke čtyřem tisícům nadmořských metrů. 

Java - Gunung Semeru

Gunung Semeru indonésky nazývaný také jako Mahameru je nejvyšší aktivní stratovulkán ostrova Java o výšce 3676 m.n.n. ležící v NP Bromo - Tengger - Semeru. Rozhodnete se pro výstup  této sopky, vyhraďte si na ni minimálně 2 nebo lépe tři dny. První den je nejlepší vystoupat do sedla, kde se dá přespat, a pak brzy ráno zhruba kolem 2 hodiny ranní vyrazit až na samý vrchol pozorovat východ slunce. Počítejte s tím, že tento výstup je velmi náročný, poslední 2 km se jde jen sopečným prachem, který podkluzuje pod nohama a z každých 3 ujitých kroků se posunete o cca 2 zase zpět. Tato finální část se jde cca 3 hodiny, záleží na individuální zdatnosti. Vrchol za tu námahu ale každopádně stojí! Kromě východu slunce na vrcholu můžete také pozorovat přibližně každých 20 minut jak dochází k uvolnění nahromaděných plynů z kráteru sopky. 

 

Gunung Rinjani

Gunung Rinjani je podle mého názoru ze zde zmíněných výstupů ten nejnáročnější. Vrchol této sopky sahá až do výšky 3726 nad mořem. Tento hike není možné podniknout bez průvodce, avšak nenechte se tím odradit. Průvodce Vám zajistí stan, veškeré vybavení a postará se Vám o stravování po celou dobu výstupu. Lokální cestovní kanceláře nabízejí 2 varianty výstupu - dvoudenní či třídenní. Dvoudenní varianta je stejnak jako u Semeru v podvečer prvního dne doražení pod sopku, přespání a brzy ráno pokoření vrcholu s východem slunce a poté stejnou cestou zpět do základního tábora. Zatímco třídenní varianta vede zpět jinou cestou a sestupuje se k jezeru Segera Anak, kde se tráví druhá noc. 

Flores

Přijede-li na Flores možná zažijete lehký kulturní šok. Flores je totiž ostrov téměř ještě turisticky nepoznamenaný. Počítejte proto s trochu těžší domluvou, co se týče angličtiny a pokud pojedete po vlastní ose, vyhraďte si na Flores více dní, protože hromadná doprava zde nefunguje, tak jako na ostatních ostrovech. Lokální autobusy jezdí třeba jen jednou denně. Naopak se o to více můžete těšit na krásnou přírodu! 

 Z Floresu se vyplatí podniknout hike do tradiční vesničky Wae Rebo, která je součástí Unesco. Vesnička kmenu Manggaraian je charakteristická domky kuželovitého tvaru se střechami tvořených z palmových listů. Doporučujeme Vám podniknout dvoudenní hike s přespáním ve vesničce, kde budete moci zažít pravou atmosféru života lokálních obyvatel. 

Krom Vesničky Wae Rebo na Floresu stojí za to východ slunce na jedné z dalších sopek - Kelimutu (1639 m.n.m.). Tento hike není nijak fyzicky náročný, jelikož se vychází z parkoviště, které je vzdálené necelou hodinku chůze od vrcholu. Na vrcholu sopky se nachází trojice jezer jiné barvy, která vznikla v kráterech sopky. 

Komodo ostrovy

Většina turistů jezdí na Komodo ostrovy pozorovat varany komodské - nejmohutnější a největší varany na světě. Pokud ale nemáte rádi zoo, tak Vás varani, kteří jsou zvyklý každý den na davy turistů, asi nijak extra neoslní. Doporučujeme Vám proto spíše navštívit Komodo ostrovy za hikováním. Nedotčené Komodo ostrovy totiž mají rozhodně, co se týče přírody, čím zaujmout! Jedná se o méně náročné túry. Dále můžete také navštívit okolní ostrovy Rinca a Padara. 

Rozhodnete se jet do Indonésie za zdoláváním sopek nepodceňte vybavení. Budete potřebovat pořádné boty - trailové boty nebo v lepším případě pohorky, alespoň 40l batoh, spacák, teplé oblečení - bunda, dlouhé kalhoty, funkční vrstva, čepice a alespoň slabé rukavice (ať se to nezdá a pod sopkou je třeba i 30 stupňů, na vrcholu teploty běžně klesají pod bod mrazu). Také počítejte s větší finanční náročností, než jen kdybyste leželi na pláži. Na každou ze sopek se musí platit různě vysoký permit pro vstup do NP či na některé ze sopek jako je například Gunung Rinjani na Lomboku není poveleno jít bez průvodce.

Líbil se Vám článek? Zanechte nám komentář, klikněte si pro slevu od Alza.cz a pořiďte si vybavení na putování Indonésií za lepší cenu!

Cestování ZDAR! 

PF