Kam na Slovensko, když už máte Tatry prochozené?

07.04.2018

Když se řekne Slovensko, mnoho Čechů (a také jiných národností) si automaticky vybaví Tatry. No jo, jenomže to není zdaleka všechno, co Slovensko dokáže nabídnout. A že je toho vskutku hodně! Tak se na to vrhneme, ne? 

Chci jít na túru, ale Tatry mě už nebaví.

To vás vůbec nemusí trápit, Slovensko má hor víc, než by se na tak malou krajinu patřilo. Abychom začali od podlahy, dáme si malou chvilku zeměpisu. Na západním Slovensku (ano, tam je Bratislava) se rozpínají Malé Karpaty, o něco východněji Vtáčnik a na Západním Slovensku začíná Malá Fatra. Ta pokračuje dále na střední Slovensko, jehož srdce tvoří Slovenské Rudohorie. Ano, jsou tam i Malé Tatry, ale ani o těch není v tomto článku řeč. No, a pak je tu ta mnoha lidmi zapomenutá část Slovenska, kterou nesmíte opomenout, když plánujete navštívit naše milované sousedy – Východní Slovensko, domov pro pohoří Vihorlat a Nízké Beskydy.

Malá Fatra
Malá Fatra

Zádielská Tiesňava

Začneme z východu. Když už budete v Košicích, tak chvilku cesty autem, plus mínus půl hodiny (záleží, kolik policejních hlídek vás po cestě stopne), se nachází krasová dolina dlouhá přibližně 3 km. Co je na ní tak boží je fakt, že v některých úsecích je široká pouze 10 metrů a nejvyšší útesy dosahují více než 300 metrů. Fascinující! Také je tato dolina domovem mnoha jeskyň, ve kterých byly objeveny různé archeologické nálezy, které svědčí o tom, že zde žili lidi i před nájezdem ruských tanků. (To byl samozřejmě vtip. 😊)

Suchá Belá

Tahle roklina získala přezdívku nejromantičtější roklina ve Slovenském ráji. Proč? Odpověď necháme na vás, je to však určitě místo, které je plné krásných vodopádů a nejrůznějších geomorfologických prvků. Pozor, klouže to tam!

Jánošíkové diery

Název je poněkud záludný a člověk si může pod tímto názvem představit ledaco. Ale nebojte se, nejde o anatomickou přehlídku slovenských hrdinů. Jedná se o jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů na Slovensku vůbec! Naleznete tam spoustu žebříků (menších i větších), vodopádů a krásných průchodů. Celá oblast spadá pod přírodní rezervaci Rozsutec. Díky dobré ekonomické situaci Slovenska a štědrosti Evropské unie byl vybudován nový chodník ze sedla Mezirosutce, který je plný úchvatných výhledů, které nenechají ani jedno oko suché a srdce chladné. 

Jánošíkové diery
Jánošíkové diery

Je libo zámek nebo hrad?

O zámky a hrady není na Slovensku nouze. Právem se mu říká hradní velmoc. Některé jsou krásně zrekonstruované, jiné jsou bohužel nedostupné, protože nikdy nevíte, jestli vám na hlavě nepřistane kus středověkého betonu nebo dřeva. Podíváme se spolu na 4 nejkrásnější zámky a hrady na Slovensku.

Spišský hrad

Spišský hrad je jedním z největších zříceninových hradních komplexů ve střední Evropě. Rozloha přesahuje 4 ha a patří do seznamu památek světového dědictví UNESCO. První zmíňka je z roku 1120 a hrad prvně sloužil jako pohraniční pevnost. Pak se z něj na dlouhé období stalo centrum světské moci na Spiši. Na hradě naleznete mimo jiné palác, rytířskou síň a kapli sv. Alžbety. Všechny části dal vybudovat Štefan Zápoľský, otec Jána, který byl později králem Uherska. Upozornění: lidé žijící na Spiši jsou na hrad opravdu pyšní, takže vám nedoporučujeme dělat  jakékoliv vtípky.

Spišský hrad
Spišský hrad

Bojnický zámek

Na tento zámek je supr jít se podívat v průběhu celého roku, ovšem koncem dubna a začátkem května obzvlášť. V daném období se totiž na zámku koná slavný mezinárodní Festival duchů a strašidel. Zámek ožije neskutečnou atmosférou, za kterou by se nemuseli stydět ani v Hollywoodu. Jinak zámek patří mezi nejnavštěvovanější jak na Slovensku, tak i v celé střední Evropě. Za zmíňku také stojí Bojnická lípa krále Matěje, která stojí před vchodem na zámek. Jen tak mimochodem, ta lípa je stará 600 let.

Bojnický zámek
Bojnický zámek

Je libo sleva na alza.cz? 😊

Oravský hrad

Oravský hrad je jednou z největších atrakcí na severním Slovensku. Zajímavostí jsou hlavně podzemní chodby, které vedou pod tunelem spojující tři hlavní vstupy do hradu. Je to vlastně takový malý oravský labyrint. Určitě je vhodné při návštěvě hradu zvolit termín, ve kterém na hradě probíhá nějaké představení. Představení jsou známá tím, že jsou hodně živé a interaktivní. Ale nebojte se, nikdo na vás nebude předvádět starověké způsoby mučení vězňů.

Oravský hrad
Oravský hrad

To určitě není vše, co stojí na Slovensku za prozkoumání. Je to ale velmi dobrý začátek, díky kterému získáte povědomí i o méně známých místech Slovenska. Tak vzhůru na Slovensko!